W jaki sposób dotrzeć do Westerplatte?

Gdańsk to miejsce, do którego z całej Polski zjeżdżają się osoby, zafascynowane licznymi zabytkami, które chcą zobaczyć na własne oczy. Jednym z najpopularniejszych miejsc jest Westerplatte, uformowany półwysep jest symbolem II Wojny Światowej, a 1 września 2003 roku został wpisany na listę Pomników historii. Dla starszych osób to pamiątka żywej historii, dla młodszych miejsce, w którym należy oddać szacunek tym, którzy walczyli o naszą Polskę.

Obecnie bardzo wiele osób zafascynowanych jest PKP do tego stopnia, że w każdej wolnej chwili, w każdą dłuższą podróż decydują się właśnie na ten sposób. Wiadomo, że czas w pociągu z powodzeniem można wykorzystać na sprawdzanie mediów społecznościowych, czytanie książki, czy rozmowę z innymi. Poniżej zostaną opisane trzy sposoby: rowerem, MPK, samochodem. Oczywiście dokładny dojazd można wyszukać za pomocą map Google, poniżej zostaną wymienione miejsca, w które warto jest się udać, wybierając konkretny środek transportu.

Rowerem na Westerplatte


Żyjemy w czasach, w których właściwie każda pełnoletnia osoba jako cel obiera pójście na kurs prawa jazdy. Z drugiej jednak strony, świadomość tego, jak bardzo człowiek ingeruje w środowisko naturalne, sprawia, że wiele osób decyduje się na wycieczki rowerowe. PKP umożliwia przewóz rowerów, dzięki czemu można pociągiem dotrzeć do Gdańska w komfortowy sposób. Wyruszając z dworca PKP, warto jest kierować się w ulicę Kowalską, gdyż tuż przy końcu znajduje się Pomnik Jana III Sobieskiego. Wybierając trasę przez Targ Drzewny, można będzie zobaczyć Teatr Wybrzeże, a następnie Złotą Bramę. Zanim jednak miniemy Złotą Bramę, można skręcić w prawo by zobaczyć Bramę Wyżynną.

Kolejnym punktem wartym uwagi jest Dom Uphagena- Oddział Muzeum Gdańska- to właśnie w nim znajduje się inscenizacja domowego zaplecza i życia Gdańszczanin. Nieopodal znajduje się kolejne Muzeum Historyczne Miasta Gdańsk- dla fascynatów zabytków to miejsce, które uznawane jest za obowiązkowe dla każdego, kto wybiera się do Gdańska. Tuż obok znajduje się Fontanna Neptuna, przy którym wielu turystów robi sobie pamiątkowe zdjęcia. Kolejnym punktem, który warto jest odwiedzić jest oczywiście Zielona Brama- to właśnie w niej bardzo często można spotkać lokalnych grajków. Dla fanów zwiedzania to kolejna okazja do zapoznania się z zabytkami, gdyż Zielona Brama to również Muzeum Narodowe.

Charakterystycznym punktem Gdańska jest Brama Stągiewna, którą zachwycają się studenci architektury i nie tylko. Długie Ogrody to nie tylko bramy, ale również Kościół św. Barbary, jeden z najsłynniejszych w Gdańsku. Posiada on niezwykle bogatą historię opisaną na specjalnym plakacie. Brama Żuławska, którą w średniowieczu otwierano Królowi Jagiełło chwilę po tym, jak odszedł od bram Malborku. Następnie warto jest kierować się Mostem Siennickim, gdyż tuż za Martwą Wisłą znajduje się kolejne miejsce warte odwiedzenia, a mianowicie Punkt Pocztowy, z którego można wysłać pocztówkę do swoich bliskich. Warto jest skierować się na ulicę Teofila Lenartowicza, a następnie Majora Henryka Sucharskiego. Po zwiedzeniu tylu atrakcji, warto jest wykorzystać w pełni posiadany rower i dotrzeć do celu podziwiając piękno otaczającej przyrody.
Co w sytuacji, gdy chcemy samodzielnie pokonać tę trasę, jednak nie mamy ze sobą roweru? Nic straconego, Gdańsk jak wiele miast posiada wypożyczalnię rowerów, która znajduje się blisko od Dworca PKP.

Samochodem na westerplatte


Wyruszając sprzed Dworca PKP, kierując się na Hucisko, należy zawrócić na rondzie, gdyż tylko wtedy uda się poruszać zgodnie z kierunkiem jazdy. Wały Piastowskie to okazja do zwiedzania Pieces of Berlin Wall and Gdansk Shipyard Wall to nie tylko pamiątkowe miejsce, ale przede wszystkim znajduje się tam zbiór informacji historycznych, z którymi warto jest się zapoznać, w ramach wycieczki turystycznej. Kolejnym punktem jest ulica Jana z Kolna, na której znajduje się stocznia. Dla wszystkich zainteresowanych tym, w jaki sposób powstają jednostki pływające, to obowiązkowy punkt do zwiedzania.

Następnie ulica Marynarki Polskiej i skręt w ulicę Swojską, dalej na Ostrowiu sprawia, że skręcie w lewo (ulica Wiśnia) znajdziemy się na Nabrzeżu Szczecińskim. Poruszając się samochodem wzdłuż Martwej Wisły, można podziwiać jej piękno, a jednocześnie fotografować naturę. Prowadząc samochód aż do Tunelu Nad Martwą Wisłą, a następnie ulicą Majora Henryka Sucharskiego docieramy do Bramy Kolejowej, a tym samym do miejsca docelowego. Co prawda droga pokonana samochodem nie zawiera w sobie aż tylu atrakcji, jednak zawsze można zaparkować samochód na jednym z wielu parkingów, a następnie wybrać się na wycieczkę w wybrane miejsca.

MPK na Westerplatte


W sytuacji, gdy do Gdańska docieramy pociągiem i nie mamy ze sobą roweru, warto jest skorzystać z miejskiej komunikacji. Dzięki temu, że jest ona właściwie rozbudowana, a połączenia między poszczególnymi liniami zazębiają się, dotarcie w wybrane miejsce nie będzie stanowiło większego problemu. Wysiadając na Dworcu PKP, należy wsiąść na najbliższym przystanku (znajdującym się tuż przy stacji PKP) do linii 138, gdzie po około 35 minutach znajdziemy się w miejscu zwanym Westerplatte 01. Z tego miejsca pozostał niecały kilometr, który można pokonać spacerując, aż do celu swojej podróży. Korzystając z publicznego transportu, można nie tylko zaoszczędzić czas, ale przede wszystkim podziwiać widok. Przykładem miejsc, przez które prowadzi linia 138, jest między innymi Skwer Imienia Polskich Harcerzy w byłym Wolnym Mieście Gdańsku, Pomnik Marii Konopnickiej, Brama Wyżynna, Brama Żuławska. Ponadto przejeżdżając przez most Siennicki, gwarantujemy sobie wspaniałe widoki. Dlaczego tak istotną kwestią jest to, co można zobaczyć, jadąc publicznym transportem? Ponieważ w każdym momencie można wysiąść na przystanku, by móc dokładniej pozwiedzać interesujące miejsca, a następnie kontynuować swoją podróż do celu.

Podsumowanie


Bez względu na to, jaki środek transportu wybierzemy, należy jasno dać sobie do zrozumienia, że Gdańsk jest pełen interesujących miejsc. Z tego powodu nie sposób jest zwiedzić ich wszystkich jednego dnia. Doskonałym rozwiązaniem będzie wybranie się tam na weekend. Bardzo wiele osób jest utwierdzonych w tym, że miasto to, posiada w sobie pewnego rodzaju magnes, który sprawia, że aż chce się wracać. Dlatego tak wiele osób wraca tutaj z sentymentu, z ciekawości, z fascynacji historią i przepiękną architekturą.