Najpopularniejsze trasy na rower w Trójmieście

Urlop czas zacząć

Sezon letni mobilizuje wiele osób do różnorodnych aktywności. Zdecydowanie częściej korzystamy z możliwości przebywania na świeżym powietrzu. Planując urlop czy długi weekend chętnie znajdujemy czas na wycieczki, spacery i rozrywki. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że dzień jest dłuższy, ale też dlatego, że po prostu jest ciepło. No właśnie, skoro dzień jest dłuższy i nie trzeba ubierać grubych warstw odzieży, to jak można wykorzystać czas urlopowy? Standardowo można odpowiedzieć, że należy odpoczywać i tu oczywiście jest zgoda, ale to, w jaki sposób będziemy odpoczywać jest już kwestią bardzo indywidualną.
Wśród urlopowiczów znajdziemy osoby, które uwielbiają wielogodzinne leżenie na plaży, natomiast znajdą się też tacy, którzy nie wyobrażają sobie urlopu bez aktywności fizycznej. Trójmiasto stanęło na wysokości zadania i posiada propozycje niemalże dla każdego, kto wiąże swoje letnie plany właśnie z tym regionem kraju. Jedną z nich są odpowiednio przygotowane trasy rowerowe.

Rusz się, idziemy na rower!

Jeśli należycie do tej drugiej grupy urlopowiczów i lubicie aktywny wypoczynek, to zapewne zainteresuje was informacja, że trójmiasto dysponuje wieloma trasami rowerowymi, które można dowolnie łączyć lub modyfikować w zależności od własnych zainteresowań, możliwości i czasu. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych propozycji, zróżnicowanych pod kątem trudności i niewątpliwie godnych rozważenia.

trasa rowerowa nadmorska mapa

1. Trasa Nadmorska czyli Gdańsk – Sopot – Gdynia (lub odwrotnie :-) )


Trasa z uwagi na swoje położenie, jest bardzo atrakcyjna turystycznie. Rozpoczynając wycieczkę od Gdańska do Gdyni, lub też z przeciwnej strony, możemy niemalże przez cały czas podziwiać linię brzegową, gdyż znaczna część tej trasy przebiega tuż przy paśmie wydm.
Ze względu na swoją popularność, jest często użytkowana zarówno przez pieszych, jak i innych rowerzystów. Trasa jest utwardzona, miejscami możemy także wjechać na część wyłożoną asfaltem. Nie jest także trudna do pokonania, zatem spokojnie można ją pokonać chociażby rowerem miejskim, a także polecić na rodzinną wycieczkę.

Podsumowanie:
• długość trasy - ok. 30km
• poziom trudności - łatwa
• rodzaj trasy - utwardzona
• czas przejazdu - 2 do 3 godzin,


zalety: położenie wzdłuż linii brzegowej,
wady: duża popularność trasy, więc dość spory ruch pieszych lub/i innych rowerzystów

2. Gdańsk - trasa miejska


Dla tych, którzy wolą podziwiać miejską architekturę i zabytki, Gdańsk oferuje dość interesujące rozwiązanie. Trasa prowadząca wewnątrz tego pięknego, pełnego historii miasta, jest dość łatwa, zatem z łatwością pokonacie ją miejskim rowerem. Przebieg trasy obejmuje najważniejsze dzielnice takie jak Oliwa, gdzie możemy podziwiać piękną architekturę Katedry Oliwskiej wraz z pobliskim parkiem. Następnie kierujemy się do dzielnicy Wrzeszcz, gdzie mijamy miejsca nawiązujące do życia noblisty Güntera Grassa.
Kolejno odwiedzamy także Plac Solidarności i okolice Stoczni Gdańskiej, Stare Przedmieście oraz Dolne Miasto. Trasa nie obejmuje najbardziej popularnych zabytków. Jest to jednak dość zrozumiałe, z uwagi na natężony ruch pieszych, zwłaszcza w sezonie. Nie ma natomiast przeciwwskazań, by na chwilę zejść z roweru i udać się pieszo wzdłuż ulicy Długiej, w pobliże fontanny Neptuna,. Następnie skierować się w stronę Dworu Artusa, by ujrzeć przepiękny widok nad Motławą, wraz z zabytkowym Żurawiem.

Podsumowanie:
• długość trasy - ok. 20km
• poziom trudności - łatwa
• rodzaj trasy - utwardzona
• czas przejazdu - od 2 do 4 godzin,

zalety: możliwość zobaczenia wielu zabytków i ważnych miejsc w ciągu jednego dnia
wady: miejsca, do których można podejść jedynie pieszo

3. Trójmiejski Park Krajobrazowy


Jest to propozycja dla osób, które lubią wyzwania i chętnie uciekną od miejskiego zgiełku i przepełnionych nadmorskich deptaków. Trasa wiedzie od Wejherowa przez Kalwarię Wejherowską, Lewice-Sopieszyno, kolejno przez Pełcznicę - Reszki, aż do Gdyni Głównej. Niewątpliwie jest ona wyzwaniem dla osób lubiących zmagania z terenem leśnym, niekiedy nieutwardzonym i nierównym podłożem. Wyprawa wiąże się także z pokonaniem wielu podjazdów, zatem doświadczenie i odpowiednie przygotowanie sprzętu, będzie w tym wypadku niezbędne. Warto także zaopatrzyć się w mapę z zaznaczoną ścieżką, gdyż w wielu miejscach wasza czujność może być wystawiona na próbę.

Podsumowanie:
• długość trasy - ok. 43km
• poziom trudności - trudna
• rodzaj trasy - leśne drogi, podłoże mieszane / nieutwardzone
• czas przejazdu - od 4 do 6 godzin,

zalety: walory przyrodnicze, możliwość podziwiania leśnego krajobrazu
wady: konieczność dobrego przygotowania fizycznego oraz zaopatrzenie się w mapę



Jak można zauważyć urlop w Trójmieście można spędzić także w inny sposób niż tylko na plaży. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, by tegoroczny wyjazd spędzić także na jednośladzie i poznać region z zupełnie innego punktu widzenia - zza rowerowej kierownicy.